Kolo pesnica i golova!

jelensuperligaNa samom otvaranju ovog kola Jelen superlige nije bilo puno golova. Domaća Sloboda je na Begluku u nekadašnjoj Užičkoj republici remizirala sa Radničkim iz Niša! Rezultat onaj fudbalski najnepopularniji 0:0! Real sa Nišave je u prošlom kolu ostao bez trenera, ali takozvana „šok terapija“ nije probudila tim iz Niša. Još jedan grad je u svojoj istoriji zapisao ime Josipa Broza Tita. U Ivanjici je 7. juna 1974. godine puštena u rad prva zemaljska satelitska stanica u Jugoslaviji, za međukontinentalne telefonske linije i televizijske programe. Ova satelitska stanica dobila je ime „Jugoslavija 1″, a puštena je u rad za vreme jedine Titove posete ovom gradu. Ipak, reklo bi se da napadačima Javora ne bi pomogao ni Tito Vilanova! Na kraju u Ivanjici Javor i Spartak iz Subotie su takođe podelili bodove. Rezultat (0:0) nimalo popularniji od onog u Užica.

Prvi gol zaslužuje novi pasus. Četiri utakmice, puna 62. miuta igre i konačno gol! Srećni dobitnik bila je publika u Novom Sadu. Na utakmici između timova koji se bore za evropsku vizu golom mladog Marka Poletanovića Vojvodina je protiv Čukaričkog povela sa 1:0! Ipak „Stara dama“ našeg fudbala nije uspela da odoli napadima „Brđana“. Strelac izednačujućeg pogodka u 82. minutu susreta na Karađorđu bio je sjajni defanzivac i internacionalac iz Brazila, Lucas Piasentin. Nekadašnji štoper Atletiko Paranesea ovog proleća u Čukaričkom igra sjajno! Ako nastavi sa ovakvim igrama, narednog leta će Čukarički teško uspeti da ga zadrži u svojim redovima! Na kraju u Novom Sadu Čukarički i Vojvodina podeliše bodove.

Četvrta utakmica koja je počela u 14:30 igrala se na Karaburmi u Beogradu. Milan Milanović je pred početak ove sezone napustio kormilo Novog Pazara i preuzeo dirigentsku palicu OFK Beograda. Igrao se 83. minut kada je Ivan Obrovac primio loptu tačno na centru igrališta, krenuo ka golu OFK Beograda, ušao u šesnaesterac i poslao đule u mrežu domaćina. Ovaj pogodak je bio dovoljan za tri boda Pazaraca ali i za otkaz Milanu Milanoviću, kome je tako bivši klub došao glave. Dakle na samom otvaranju 4. kola, četiri utakmice,  360 minuta i samo tri gola.

FK-Vojvodina-FK-Cukaricki-1

I dok je fudbalerima pomenutih klubova u proseku bilo potrebno 120 minuta da bi postigli pogodak, publika u Kruševcu nije morala da čeka ni 10 minuta. Igrao se 7. minut susreta između domaćina Napretka i gostiju iz Pećinaca  kada je Goran Janković smestio loptu u mrežu Dalibora MIlenkovića! Iako je pomoćni sudija visoko podigao zastavicu glavni arbitar Dejan Filipović iz Beograda je ostao nem. Na tribinama neverica, na semaforu 0:1! Nije ovaj pogodak poremetio napadčaku igru „Čarapana“. Posle samo 19 minuta od vodstva Donjeg Srema, na asistenciju fenomenalnog Nikole Trujića u 26. minutu susreta na prelepom semaforu u Kruševcu pisalo je 1.1. U strelce se upisao mladi Miloš Bajić! Ako na 26 opet dodamo broj 19 matematika kaže da je zbir ova dva broja jednak broju 45. Fudbaleri Napretka nisu previse kalkulisali. Sve karte su bacilli na napad! Nagrada je stigla upravo 19 minuta posle izednačujućeg pogodka. Igrao se 45. minut kada je Napredak preokrenuo rezultat u svoju korist. Ovoga puta na asistenciju Nenada Gvarića, strelac je bio asistent kod prvog gola, Nikola Trujić! Ovim rezultatom otišlo se na odmor. Na početku drugog poluvremena nije bilo promena. Lalatović i Čapljić su nastavili da forsiraju napadački stil igre svojih timova!  u 59. minutu susreta opet je na sceni bio glavni arbitar Deajn Filipović.

sp-lalatovic

Pao je jedan igrač Donjeg Srema u šesnaestercu „Čarapana“ a Filipović je pokazao na kreč! Siguran sa 11m bio je napadač Ognjen Damjanović. Napredak nije odustajao od svog cilja. Želeli su izabranici Nenada Lalatovića pobedu po svaku cenu! Igrao se 66. minut susreta kada se numorni Dušan Mićić poklonio ispred gola Donjeg srema! Nemanja Belić je paradom samo ulepšao neodbranjiv udarac glavom bivšeg fudbalera Voždovca. Na tribinama delirijum, na semaforu 3:2! Tačku na i u 75. minutu susreta stvaio je rezervista Bojan Božović! Bivši fudbaler Bežanije, internacionalac u Mađarskoj i Belgiji sjajno je reagovao na centaršut Cvetkovića. I ovaj udarac glavom za Belića je bio neuhvatljiv! Na kraju u Kruševcu  6 pogodaka za svega 92 minuta igre i vrlo važna pobeda Napretka! Najveću pobedu u Kruševcu reklo bi se ostvario je fudbal!

Pola sata kasnije u Beogradu, odnosno u Jagodini počela su još dva susreta Jelen superlige Srbije! Na Marakani Crvena zvezda je dočekala Radnički iz Kragujevca. Klub sa Čika Dače je od samog početka bio orjentisan na defanzivu. Vrebali su fudbaleri u belim dresovima šansu iz kontri. Jednu takvu umalo da iskoristi iskusni Darko Spalević. Saveznik Bobana Bajkovića posle Spalevićeve reakcije na centaršut odličnog Bjelića bila je stativa. Usledio je korner sa desne strane i šansa za Filipa Kneževića! Bajković je  loše procenio let lopte i otišao u prazno, ali pozajmljeni fudbaler Partizana nije bio precizan. Lopta je posle njegovog udarca završila daleko od gola Crvene zvezde! Usledila je sumnjiva odluka glavnog sudije Midraga Gogića. Došla je jedna lopta do Dragana Mrđe koji se nalazio na nekih 7-8 metara od gola Čančarevića. Podigao je loptu napadač Crvene zvezde i onda iz čista mira pao. Za Gogića nije bilo dileme. Loptu je na belu tačku namestio Miloš Ninković. Poput Bajkovića i Čančarević je na ovoj utakmici imao saveznika u vidu stative. Lopta se od iste odbila Ninkoviću koji je iz drugog pokušaja šutirao preko prečke. Sa sa malim zakašnjenjem Gogić je zbog toga dosudio indirekt u korist Radničkog.  Igrao se 75. minut, Milijaš je izveo korner, skočio je Dejan Kelhar, iz okreta tukao Filip Kasalica a Čančareviću je jedino ostalo da žali što nikog nije postavio na drugu stativu! Džoker Slaviše Stojanovića je tako po ko zna koji put ove sezone spasio Crvenu zvedzu.

Filip Kasalica

Vredan pomena je svakako i pokušaj Nenada Milijaša pred sam kraj susreta. Sela je jedna lopta kapitenu Crvene zvezde na levicu, Aleksandar Rosić ga je blokirao i ostao da leži na travi Marakane.  Koliko je udarac Milijaša bio jak, govori i činjenica da je mladi Rosić skoro ceo minut proveo u nesveti. Na kraju na svu sreću sa Rosićem je sve bilo u redu, ali je Radnički zabeležio još jedan poraz ovog proleća. Drugi susret koji je počeo u 17h bukvalno nije ni vredan analize. Šta se desilo sa odličnom igrom Jagodine verovatno ne zna ni sam Mladen Dodić. Ćurani ovog prolećća nikako da pronađu sebe, ali je zato Voždovac pronašao formulu da u Jagodni sačuva svoju mrežu!

Možda je na početku korica malo zagorela Ljubiši Stamenkoviću i Predragu Ristanoviću, ali morate priznati da su Nenad Lalatović i Vlada Čapljić u Kruševcu umutili sjajan fil! Šlag na tortu sa brojem četiri stavili su gospodin Aleksandar Janković, inače „profesor fudbala“ i trener Partizana, Marko Nikolić. Fenjeraš Rad je na Banjici dočekao šampiona Partizan. Oba trenera su od samog početka sve karte bacili na napad.  Fenomenalni Nikola Drinčić je u 10. minutu u svom stilu bombom iz slobodnog udarca doneo prednost Partizanu. U sudijskoj nadoknadi na 2:0 prelepim golom povisio je mladi Andrija Živković. Kako je vreme odmicalo činilo se da će Partizan i sa Banjice odneti sva tri boda. Ipak određenu dozu neizvesnosti uneo je mladi Ognjen Ožegović, inače dete Crvene zvezde. Vulićević i Lukač se nisu najbolje razumeli, a u gužvi je najprisebniji bio upravo Ožegović. Samo četiri minuta kasnije u 77. minutu susreta posle pasa rezerviste Stanojevića iskusni Nenad Injac je pobegao Trajkoviću i šutirao fudbalski iz prve. Milan Lukač je po drugi put morao da vadi loptu iz mreže. Tri minuta kasnije prelepa akcija Partizana. Obradović je prebacio Srđu Kneževića, Luka uhvatio volej a golman Rada Danilović  paradom poput pantera odbio loptu pravo na nogu Darka Brašanca. Partizan je tako ponovo poveo sa 3:2. Ipak prilikom proslave gola došlo je do tuče na terenu! Reklo bi se da je Srđa Knežević imao neki nesporazum sa Milanom Obradovićem.

Lazovic

To nije bilo pravo Danku Lazoviću koji je pritrčao i ušao u sukob sa bivšim fudbalerom Partizana i sadašnjim štoperom Rada! Usledila su hvatanja za vrat i sevale  pesnice. Umešao se i Danilović, nastala je velika gužva! Danko Lazović je ostao da leži , ali to nije smetalo sudiji da mu pokaže crveni karton. Karton iste boje je dobio i Knežević, dok su žute dobili Obradović i Danilović. Strasti su se nekako smirile i utakmica se nastavila. Rekao sam već da se Petar  Škuletić puno trudi. Upravo je stasiti Crnogorac asistrirao Andriji Živkoviću kod drugog gola Partizana, a odličnu partiju krunisao je prelepim pogodkom u 5. minutu sudijske nadoknade. Iako je imao igrača Rada na leđima, iz okreta je šutirao u suprotan ugao Danilovića i prelepim pogodkom postavio konačnih 4:2!

Partizan i Zvezda nastavljaju šampionsku trku. Čukarički je remijem u Novom Sadu nešto bliži Evropi od Vojvodine, ali se pobedom na Karaburmi ovoj trci priključio i Novi Pazar. Rad je zahvaljujući porazima OFK Beograda i Donjeg Srema, te remiju Javora i dalje u trci za opstanak. Ostaje da se vidi kakve će kazne nadležni organi odrediti za Lazovića i Kneževića. Sve u svemu za nama je vrlo zanimljivo kolo, a šta će biti u sledećem – videćemo sledećeg vikenda.